روستای زیبای اخلمد فاصله حدود 67 کیلومتری شهر مشهد و 17 کیلومتر شهر چناران قرار دارد همینکه از چناران تنها 5 کیلومتر عبور کردید بعد از پلیس راه دور برگردان را دور بزنید و کمی جلوتر تابلوی اخلمد را می بینید مسیر را به سمت کوه ادامه دهید تا ابتدا به بند و  سپس روستا و در نهایت آبشار های اخلمد برسید و مسحور زیبایی های طبیعت لحظات خوبی را سپری کنید.

جاذبه‌های گردشگری
روستای اخلمد، در یکی از زیباترین نواحی ییلاقی شهرستان چناران واقع شده است. طبیعت زیبای روستا، فضای دل‌انگیزی برای دیدار گردشگران ایجاد کرده استو گردشگران   بسیاری در فصول مختلف سال به این روستا مسافرت می‌کنند. روستای اخلمد جاذبه‌های گردشگری جالب توجهی دارد. روستای ییلاقی و زیبای اخلمد در میان دره استقرار یافته و پیرامون آن را رشته کوه‌های بینالود فراگرفته‌اند. این ارتفاعات، صخره‌ای و فاقد پوشش گیاهی هستند و هر ساله، گروه زیادی از کوهنوردان و صخره‌نوردان را به سوی خود جلب می‌کند. از کوه‌های معروف اطراف روستا، می‌توان به کوه فاراب، کوه کجه، کوه اخلمد، کوه کلاته درگاه، کوه آستانه، و کوه داش بلاغ اشاره کرد.


رودخانه اخلمد، از رشته کوه‌های بینالود سرچشمه می‌گیرد و از میان روستا عبور می‌کند. این رودخانه در امتداد دره‌ای به طول 15 کیلومتر جریان دارد و اراضی زارعی و باغ‌های مسیر خود را مشروب می‌سازد. حواشی آن، محل اتراق طبیعت‌گردان و گردشگران روستای اخلمد به شمار می‌رود.


رودخانه اخلمد در 2 کیلومتری جنوب غربی روستا، به صورت آبشاری با ارتفاع تقریبی 23 متر ظاهر می‌شود و صدای آرام آن، به ناگاه به غرشی مهیج تبدیل می‌شود. آبشار دوم اخلمد در یک کیلومتری آبشار اول واقع شده است. آبشار دوم نیز، از دیواره‌ای سنگی به بلندی حدود 45 متر سرازیر می‌شود. انبوه درختان و گیاهان خودرو در حاشیه آبشار روییده‌اند. هر ساله گروه زیادی از مردم مشهد و شهرهای اطراف برای دیدار از طبیعت اخلمد و آبشار زیبای آن به این روستا مراجعه می‌کنند.
غار اخلمد به طول تقریبی 5/17 متر، در نزدیکی آبشار اخلمد، واقع شده است.
پیرامون روستای اخلمد، باغ‌های فراوان و پربار میوه گسترده شده‌اند. سیب و گلابی اخلمد، اشتهار منطقه‌ای دارند. این باغ‌های انبوه، با رنگ‌آمیزی‌های بسیار جذاب، در فصول مختلف سال، جلوه‌های طبیعی سحرآمیزی پدید می‌آورند.


 روستای اخلمد در میان یکی از دره های بینالود فرار دارد که در ابندای دره بند اخلمد و بعد از گذر از روستا در انتهای دره آبشار های زیبای اخلمد قرار دارد.

این دره‌ها از انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه پوشیده شده‌اند. نهرهای کوچک و بزرگ و چشمه‌ساران متعددی در پای درختان جریان دارند و زیبایی دره را دو چندان می‌سازند.
بخشی از مطلب فوق را از سایت های اینترنتی برداشت کرده ام.

مسیر دسترسی به آبشار ها از میان باغ ها و مغازه هایی که لواشک ها را به نمایش گذاشته اند می گذرد

بقیه مطلب را حتما ببینید


ادامه مطلب ...