بلغان روستای بزرگی از حوالی لارستان فارس بخش جویم دهستان هرم و کاریان به فاصله 115 کیلومتری لار است . از آنجا که مدتی را در این حوالی مشغول کار بودم عکس های را برای یادگاری و به احترام مردمان این دیار در وبلاگ می گذارم.

بقیه عکس ها را در ادامه مطلب ببینید


روستا در پای کوه هایی که به زبان محلی کوه سیاه و در زمین شناسی بعنوان تاقدیس  بلغان شناخته می شود قرار دارد. در سمت شمال روستا کفه ی رسی کشیده ای قرار دارد که از جویم تا خرده دره ادامه دارد . این دشت در سال های پر آبی تبدیل به دریاچه ای زیبا می گردد که بنام دریاچه ی هرم هم شناخته می شودو در سال های که آبگیر نمی شود بعنوان کشت و کار مورد استفاده قرار می گیرد.

در میانه ی دشت مجاور روستا تپه ای کوچک بیرون زده است که زیر تابش آفتاب و به وقت مه صبحگاهی زیبایی خاص خودش را دارد. در این عکس این تپه در هنگام یک صبح زمستانی سر از مه در آورده و به تماشای اطراف نشسته است.

این عکس دو مسجد که با معماری چشم نوازشان حسابی به چشم می آیند دیده می شود.

گل کاغذی بر فراز دیوار یکی از منازل روستا

از قدیم الایام منبع آب شیرین اهالی روستا از آب های باران که در تعداد زیادی برکه جمع می شده اند تامین می شده است اگر چه این آب انبار ها با لوله کشی های امروزی از ارزششان کاسته شده است ولی ابهت و تاریخ را در خود نهفته اند و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند و به دیده ی احترام بدان ها نگریسته می شود.

در شمال روستا دره ای عمیق وجود دارد که در فصول مختلف زیبایی های خاص خودش را دارد . از درختان بادام کوهی ، کنار و انجیر گرفته تا نیزار و انواع بوته ها و گل های بهاری و... در آن دیده می شود.

در یکی از دره های فرعی که از دره ی اصلی جدا شده است سنگی بزرگ طاقت از کف داده و به پایین سرازیر گشته است ولی در میانه راه در میانه ی دره بین زمین و آسمان گیر کرده و منظره ای زیبا را بوجود آورده است.

در میانه های دره که مسیر برای پیاده رفتن بسته می شود دو گودال که بر اثر فرسایش در داخل سنگ های آهک مارنی با تلاش سالیان آب بوجود آمده اند حوضچه هایی زیبا را بوجود آورده اند ..

 

بر بلندای تپه ها دو جوان در جستجویی نوعی قارچ بنام دمبل بودند که می گویند خوش مزه است و در فصل زمستان و بعد از رعد و برق تلاش می کنند با شکافتن زمین سر برون آرند.

اطلاعات محلی من کافی نبود مثلا نام دره و خیلی موارد دیگر را نمی دانستم اگر گذاری دوستی از اهالی به اینجا افتاد از اطلاعات خویش ما را مستفیض گرداند.

بلغان در wikimapia

سایت روستای بلغان

وبلاگ بلغان شریف