همه ما اسم جزیره هرمز را شنیده ایم. کسانی که با زمین شناسی سرو کار دارند هم از سازند هرمز  سری هرمز و خاک سرخ هرمز آن را به یاد دارند.در این قسمت می خواهم در مورد زیبایی های این جزیر ه به همراه بعضی توصیفات زمین شناسی صحبت کنم

  

  اول بگم که را های دسترسی به این جزیره یکی از اسکله حقانی بندرعباس  و راه دیگش هم از جزیره قشم است. از بندر عباس تا هر مز حدو ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با لنج راه هست. به جزیره که می رسی کنار اسکله معمولا تعدادی  موتور و سواری  منتظر هستند تا هرجا می خواهید شما رو ببرند . سواری که آنروز از شانس ما نبود . موتو رها هم از آنجا که سرکار خانم از موتوردوانی ما خاطره خوبی نداشت راضی نشد . لاجرم تنها یک وانت تویوتا مربوط به حدود ۳۰ سال قبل آنجا بود که همان را کرایه کردیم .  جزیره هرمز یک گنبد نمکی است که از عمق زمین بالا آمده است و هنوز هم در حال رشد می باشد. نمک وقتی از عمق بالا آمده انواع سنگ های رنگارنگ اطراف را با خود بالا آورده است . یکی از مهمترین این سنگها خاک سرخ می باشد. در نتیجه اولین چیزی که در این جزیره به چشم می آید تنوع رنگی آن است و همین تنوع رنگی باعث شده دانشجویان به فکر بافت فرش بیفتند  فرشی نه از تارو پود نخی که از شن و ماسه . فرشی از جنس خاک همینی که عکسشو اینجا می بینید و الحق هم بسیار زیبا بود.

فرشی از جنس خاک جزیره هرمز

 


 

 

در کنار این فرش نشستن پرنده ها بر روی سنگ های ساحلی مناظر زیبایی برای عکاسی خلق می کرد 

طبق گفته راننده ما اینجا یک غار نمکی هم وجود دارد ولی از آنجا که مسیر نیاز به زمان بیشتر داشت و از طرفی غار نمکی بهتری در جزیره قشم وجود داشت از خیر آن گذشتیم.

ولی زیبا ترین منظره جزیره هرمز از نظر من معدن خاک سرخ جزیره است که تا همین چند سال پیش فعال بودو حالا متروکه شده است. همین متروکه شدن باعث خلق مناظر زیبایی در داخل این معدن شده است. وجود کانی هایی همچون هماتیت لیمونیت هالیت و لایه های مارنی باعث خلق زیبایی ها شده بودند.

 ترکیب رنگ قرمز خاک سرخ لیمویی لیمونیت و سفید هالیت و آب مناظر بینظیری را بوجود آورده بودند. اینجا شاید اگه چند ساعت چشم به نمک ها بدوزی می توانی رشد بلورهای کوبیک نمک رو با چشم ببینی . 

 

 گاهی رسوبات قرمز و زرد رنگ بدور یک هسته مرکزی از نمک حلقه زده بودند شاید زبیایی سفیدی نمک باعث شده بود که عاشقانه با رنگهای متنوع بدورش بچرخن و حلقه های رنگارنگی ایجاد کنند تا زیبایی شون بیشتر جلب توجه کنه . به همه مناظری که گفتم تابش نور آفتاب را به هنگام ظهر و انعکاس آن را در آب اضافه و تصور کنید . در گوشه دیگر تبخیر آب باعث بالا آمدن و پوک شدن رسوبات شده بود .

 شاید من نتونم خوب توصیف کنم ولی واقعا مناظر ارزش دیدن را دارند. دیدنی های دیگر هرمز وجود یک منطقه حفاظت شده است که آهو ها را از فاصله چند قدمی می توان مشاهده کرد.

مهمترین دیدنی که جزیره هرمز به آن شناخته می شود قلعه پرتغالی ها است که مربوط به زمان تسلط پرتقالی ها بر منطقه است.