درخت سمنگ یا انار شیطان با زیبایی مسحور کننده

چند روز بود که مسیر کاریم طوری بود که از روستا های بلغان -هرم - مبارک آباد و نیم ده در شهرستان لار عبور می کردم . هر روز هنگام صبحگاه با درخشش  خورشید درختی سراسر پوشیده از گل گاه و بیگاه نظرم را جلب می کرد . باید زودتر به محل کار می رسیدم خوشبختانه در مجاورت محل کار در درون دره ای به مجموعه ای از این درختان برخوردم و ناخودآگاه دوربین به دست گرفتم تا این زیبایی را ثبت کنم. درختانی دیدم با چتری از گل . گل هایی به رنگ زرد مایل به قرمز، رنگی مسحور کننده و شاد که ناخودآگاه احساس شادمانی و تحسین را به تو منتقل می کند . گل ها بوی خاصی نداشتند ولی پرچم های بیرون زده شان زیبایی شان را دو چندان می کرد. غنچه ها شبیه گل های پیچان نیلوفر (فقط از نظر شکل) بودند. یکی از مردم محلی را پیدا کردم و نام درخت را پرسیدم گفت در اصطلاح محلی آن را سِمِنگ می نامیم و بعدا فهمیدم به آن انار شیطان هم می گویند چرا نمی دانم.

 

در اینترنت که جستجو کردم به مطلب زیر رسیدم:

از سایت (جغرافیای علامرودشت)

سِمِنگ (انار شیطان) گونه ای درختی از تیره Bignoniaceae جنس Tecomella و گونه undulata است که در استان فارس به نام سِمِنگ خوانده می‌شود. انار شیطان از گونه‌های بومی و چوبی مهم مناطق بیابانی و خشک در جنوب ایران می‌باشد که در استان فارس، بوشهر، خوزستان و هرمزگان به صورت توده‌های کوچک نسبتاً خالص پراکنش دارد.

انار شیطان گونه‌ای درخت کوچک از تیرهٔ پیچ‌اناریان است. در ایران این درختچه را با نام‌های محلی گل‌پرک، پرپوک، سمنگ، حمید، فرفار و ساج بیابان هم می‌نامند. انار شیطان درخت‌چه‌ای بومی جنوب آسیا است. این درحت از گونه‌های مهم مناطق بیابانی و خشک در جنوب ایران می‌باشد که در استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان به صورت توده‌های کوچک نسبتاً خالص پراکنش دارد. جنگلی به نام گلپرکی دلفارد در جیرفت از رویشگاه‌های معروف آن در ایران است. انار شیطان درختی بسیار مقاوم به خشکی، یخ‌زدگی و آتش‌سوزی است. برگ‌های آن خوراک دام است. این درخت به سادگی توسط قلمه و بذر تکثیر می‌شود. چوب آن زیبا محکم بادوام است و برای ساختن برخی چوبهای جادو خاص کاربرد دارد و نیز برای لوازم ظریف و پرکابرد نیز بکار می‌آید. این گیاه در شفابخشی نیز برای درمان برخی بیماریها مانند لکه‌های سفید روی پوست، بزرگی طحال و نیز سفلیس استفاده می‌شود. معمولاً ارتفاع آن بین ۴ تا ۱۲ متر است. برگهای تقریبا همیشه سبز انار شیطان متقابل باریک و کشیده با کناره‌های صاف است.گلهای آن درشت بی بو و سرخ رنگ و یا زرد مایل به قرمز و درازای جام گلها ۴ تا ۷ سانتیمتر است.میوه باریک و دراز آن به طول ۲۰ سانتیمتر است.

 

/ 0 نظر / 624 بازدید