غار سنگ تراشان جهرم

 روزی که با اسب در حال گردش در کنار رودخانه قلات ( بلوار امام کوچه 59 ) بودم که صدای ضربات موزون پتک توجهم را به خودش جلب کرد به سمت صدا رفتم پیرمردی را دیدم که در حال تراشیدن سنگهای کوه بود از کارش خشم آمد و با او به صحبت نشستم سپس به اصرار پیرمرد به خانه اش رفتم و نهار را میهمان او بودم اینجا بود که من عاشق شدم ، عاشق دختر پیرمرد. اما خانواده من مخالف بودند چون من خان زاده بودم و دختر پیرمرد .... . خانواده ام را با اصرار راضی کردم ولی پیرمرد شرط وشروطی داشت . شرط او این بود که پیش او بمانند ودر کنار او در کوه کار کند.

    این داستان خواجه کاظم فرزند خواجه اسماعیل است که بعدها به استاد کاظم معروف شد. او فرزند یکی از ایلات بود ، آنها ییلاق را در لار وقشلاق را در جهرم می گذراندند ، در کنار دشت های رودخانه قلات . روز آشنایی او با پیرمرد به یکی از همین روزهای کوچ به جهرم مربوط می شود روزهایی که سرنوشت او را تغییر داد و او را یکجا نشین ، سنگ شکن و  وارث پیرمرد. این بود که 300 سال قبل استاد کاظم وارث غار شنگ تراشان جهرم شد.    پس از استاد کاظم غار سنگ تراشان نسل به نسل به فرزندان ونوادگان وی رسید که هر کدام حودود 80-70 سال در این غار سنگ تراشیدند که بعضی از شاگردان آنها که در آنجا  کار می کردند سهام دار این غار شدند که آنها را به عنوان وارثان فرعی یاد می کنیم.(این داستانی عاشقانه از غار سنگ تراشان جهرم بود که درسایت های شهرستان جهرم آمده است)

در حاشیه شمالی دماغه غربی تاقدیس جهرم در کوه.. در جنوب شهرستان جهرم غاری وجود دارد که تعجب هر بیننده ای را بر می انگیزد. این غار کاملا ساخته دست بشر است. همیشه نیاز بشر را به تفکر واداشته است. این تفکر در این مورد باعث شده است که با تفکری زمین شناسه یک لایه آهکی از سازند آسماری انتخاب شده است. لایه ای با شیب کم که در مرز بالا و پایین سطوح قابل جدایشی  وجود دارد که باعث می شود مرز بالا و پایین آن به راحتی قابل تفکیک باشد و جداکردن سنگ از مامن اولیه ی خویش را تسهیل نماید .این لایه بین سه تا 4 متر ضخامت دارد و این ضخامت در واقع ارتفاع غار می باشد.

دهانه های ورودی غار شامل 14 دهانه و رو به شهر جهرم و باغ های مرکبات و نخل باز می شود.

یکی از دهانه های ورودی غار که امروزه گیاهانی از سقف آن روییده اند تا سرکی به داخل غار بکشند و ناظر بازدیدکنندگان هر روزه غار باشند.

یکی از دهانه ورودی غار : نگاه به بیرون که شهر جهرم و باغ های مرکبات و خرما دیده می شود. و با توجه به هوای مناسب تر آن محل مناسبی برای استحارت و نطاره ای بر شهر جهرم و تفکر و اندیشه بر آنچه بر این غار و دیار گذشته است می باشد.

در محل های مشخصی برای مقاوم بودن سقف ستون هایی به عرض 1 تا چندین متر بر جای گذاشته شده است تا اطمینانی باشد بر آنانکه عمری را در تلاش معاش در این غار گذرانده اند. از طرف دیگر این ستون ها امروزه خود یکی از عوامل زیبایی این غار بویژه زمانی که نور از لابلای آنها به داخل غار چشمک می زند می باشد.

در سقف غار شکاف هایی مشاهده می شود که به مرور زمان و بر اثر برداشته شدن تکیه گاه های زیرین و آزاد شدن لایه های بالایی ایجاد شده است . برای حفظ این غار اینگونه موارد بطور جدی مورد توجه مسئولین مربوطه قرار گیرد به گونه ای که به اصالت غار لطمئه نخورد و از طرفی سلامت غار حفظ گردد.

با توجه به بریدگی های که گاهی در میان لایه سه متری آهکی وجود دارد حدس من این است که این لایه در دو مرحله جدایش می شده است . مثلا ابتدا با گشودن شکافی در بخش میانی قسمت پایینی جدا می شده است و سپس قسمت بالایی. این موضوع را در دیواره های غار در بعضی نقاط می توان مشاهده نمود.

در این عکس سطح قابل جدایش بالا و پایین با شیب کم مشخص است که جداکردن این لایه ضخیم سنگی را تسهیل می کرده است و خود نشانه ای از انتخاب آگاهانه این مسیر برای استفاده بعنوان معدن سنگ ساختمانی بوده است.

پرنده هایی که فضای غار را مکان مناسبی برای دردلی عاشقانه و فرار از گرمای تابستان یافته اند.

با نگاهی دقیق تری به دیواره های غار می توان رد تیشه های نسلی سخت کوش را دید و با گوشی شنواتر صدای تیشه آنها را شنید. عظمت فضای خالی شده در زیر کوه که بالغ بر 20000 متر مربع و بیش از 150 سال قدمت دارد هر بیننده ای را به تفکر و تحسین وا می دارد ، ولی وقتی بدانیم این غار نه برای تفریح و نه به کمک امکانات امروزی بلکه بعنوان معدن و فقط با حرکات دست های عاشق و پینه بسته کنده شده است تا سنگهای آن زینت خیابان ها و تکمیل کننده ی خانه های مردم باشد بیشتر لب را به تحسین و مغز را رو به تفکر می گشاییم.

این غار به نام غار سنگ تراشان ، سنگ شکنان و سنگ اشکنان نیز شناخته می شود.

سنگهای آهکی استخراج شده از این معدن(که از حدود 200سال پیش باکمک ابزارهای ابتدایی مانند اره وتیشه بریده می شده است) که اکنون بعنوان غار سنگتراشان معروف می باشد درنما و فرش حیاط وپنجره ابنیه مسکونی واداری جهرم ونیز استان های همجوار درزمان قاجار وپهلوی استفاده می شده است ضمنا این غار بزرگترین غار دست ساز جهان می باشد.

/ 1 نظر / 145 بازدید
اشرف

سلام از اينكه يك داستان زيبا وعكسهاي زيباتر ويك سفرو بازديد از اين غار ميهمانم كرديد تشكر مي كنم.